Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Milline on venoosse puudulikkuse ravi?

Varajase venoosse puudulikkuse ravi

Harjutused ja kompressioonravi aitavad venoosse puudulikkuse vastu. Hepariini sisaldava geeli manustamine aitab samuti jalgade turset ja valu leevendada.

Harjutused

Veenilaiendite ravi

On olemas erinevaid ravivõimalusi: konservatiivsed meetodid ja invasiivsemad meetodid, nagu skleroteraapia, operatsioon ja endovenoosne ravi. 

Pärast veenioperatsiooni on kasulik tarvitada Lioton® 1000 (hepariin) geeli. Selle manustamine aitab patsientidel vabaneda tursetest ja operatsioonijärgsest verevalumist.

Kompressioonsukkade paar konservatiivseks raviks ikoon
Kompressioonsukkade paar konservatiivseks raviks ikoon

Konservatiivsed meetodid

Veenilaienditest põhjustatud ebamugavust aitab vähendada jalgade üles tõstmine ja/või elastsete kompressioonsukkade kandmine. 

Hüpodermiline nõel skleroteraapiaks ikoon
Hüpodermiline nõel skleroteraapiaks ikoon

Skleroteraapia

Skleroteraapia on sage ravi ämblikveenide ja keskmise suurusega veenide korral. Spetsiaalse lahuse veeni süstimiseks kasutatakse peenikest nõela. See tekitab reaktsiooni, mille tulemusena soovimatu veresoon armistub ja sulgub ning need veenid neelduvad organismis – lõpptulemusena need kaovad.

Selle skleroteraapia meetodi nagu ka kõigi teiste kirurgilise meetodite järgselt tuleb kanda kompressioonsukki, et kiirendada paranemisprotsessi ja muuta see nii sujuvaks kui võimalik. Skleroteraapia protseduuri saab teha ultraheli kontrolli all. 

Skalpell veenilaiendite kirurgiliseks eemaldamiseks ikoon
Skalpell veenilaiendite kirurgiliseks eemaldamiseks ikoon

Kirurgiline ravi

Varikektoomia: see on veenilaiendite kirurgiline eemaldamine painduva sondi abil. Kahjustatud veenide „väljatõmbamine“ on standardmeetod ning see viiakse raskusest sõltuvalt läbi kas ambulatoorselt või statsionaarselt ning erinevate etappidena.

Sisselõige tehakse allpool veenilaiendit, painduv sond lükatakse mööda veeni esimese sisselõikeni, veenist võetakse kinni ja see eemaldatakse.

Ambulatoorne flebektoomia: pindmisest veenilaiendist võetakse kinni läbi väikeste naha sisse tehtud sisselõigete ja see tõmmatakse välja, kasutades piirkonnas paikset tuimestust.

Veenihaiguste laserravi ikoon
Veenihaiguste laserravi ikoon

Endovenoossed protseduurid

Laserravi: laserravi on tänapäeval oluline meetod veenihaiguste ravis. See on minimaalselt invasiivne ravivõimalus pindmiste veenilaiendite variektoomia asemel. Pärast naha tuimestamist viiakse fiiberlaser sääreveeni. Laseriga tekitatud kuumuse tõttu veeni seinad kleepuvad ja soon „sulgub“.

Raadiosageduslik ablatsioon toimib sama põhimõtte järgi, kuid kasutab laseri asemel raadiosagedust.

Kaugelearenenud veenihaiguse ravi

Kõige raskem staadium on pindmine veenihaigus koos haavanditega. Patsiendid ei ole võimelised igapäevaeluga toime tulema. Seetõttu on kaugelearenenud pindmise veenihaiguse ravieesmärgid järgmised:

  • hoida sümptomid kontrolli 
  • soodustada paranemist ja vältida haavandite kordumist;
  • taastada normaalne kõndimisvõime.

Valu ja tursete ravi hõlmab jäseme tõstmist südame tasapinnast kõrgemale, kompressioonsukkade või –sidemete kasutamist ning harjutusi venoosse vere tagasivoolu toetamiseks. 

Pikaajaline ja raskekujulisem pindmine venoosne puudulikkus võib viia valulike haavandite tekkeni pahkluude piirkonnas ja kahjustada igapäevaelu. Tursete leevendamine ja venoosse verevoolu parandamine on põhilised tegurid nahahaavandite ennetamisel ja paranemisel. Enamikel juhtudel algab haava paranemine niipea, kui jala verevarustus on paranenud. 

Sümptomid